Üni – Ev Projesi:

Üniversite-Ev Projesi üniversite öğrencileri ile toplumu buluşturarak kültürel alışverişi sağlamayı amaçlayan bir projedir. Proje kapsamında 4. 5. 6. ve 7. sınıfa giden öğrencilere sosyo-kültürel açıdan destek olmaya çalışıyoruz. Her hafta sonu 2 saatimizi ayırarak kardeşlerimizin ve ailelerinin evlerine konuk oluyoruz. Önceden hazırladığımız taslaklardaki konuları hem eğlenerek hem öğrenerek kardeşlerimizle birlikte işliyoruz. Evde hem oyunla oynuyoruz hem de kardeşlerimizin yaratıcı ruhunu ortaya çıkaracak etkinlikler yapıyoruz. Şu anda projemizi Çankaya’da Mimar Sinan, Mürsel Uluç ve Şirindere; Yenimahalle’de ise Yakacık, Pamuklar ve Çeşme bölgelerinde yürütmekteyiz. Bu bölgelere ulaşımımızı ise Yenimahalle ve Çankaya’nın bizlere sağladığı servisler ile gerçekleştiriyoruz.

Yıl içinde kardeşlerimizin sadece evlerine gitmekle kalmıyoruz. Düzenlediğimiz gezilerle onları müzelere ve Anıtkabir’e götürüyoruz, böylece onları tarihi ve bilimsel bir yolculuğa çıkarmış oluyoruz. Yaptığımız Sinema Etkinliği ile kardeşlerimizle ODTÜ içerisinde buluşup okulumuzu tanıtma ve daha önceden seçtiğimiz bir filmi hep birlikte seyretme fırsatı buluyoruz. Neredeyse yılın en büyük ve en eğlenceli etkinliği olan Çocuk Şenliği’nde kardeşlerimizi ODTÜ’ye getirip Devrim Stadyumu’nda sabahtan akşama kadar vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Kareşlerimiz yüz boyama, bileklik, balon, parmak boyama, bilim masası gibi çeşit çeşit etkinliklerin bulunduğu masaları gezip doyasıya eğleniyor, oyunlar oynuyor, uçurtma uçuruyor ve değişik toplulukların gösterilerini izleme fırsatı buluyorlar. Sene sonu gelirken ise kardeşlerimizle birlikte Piknik Etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Kardeşlerimizin ailelerinin de yaptığı yemeklerle  katkıda bulunduğu bu etkinlikte top oynuyor, ip atlıyor, doyasıya eğleniyor ve döneme veda ediyoruz.

Yazın ise kardeşlerimizle yine bağlarımızı koparmıyoruz. ODTÜ Mezunları Derneği’nin havuzunda gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile kardeşlerimizle bir araya geliyor, sıcak havalarda bir nebze de olsa serinleme imkanı buluyoruz. Bununla kalmıyor, gönüllülerimiz ve kardeşlerimizle birlikte İzmir Seferihisar’da bir Yaz Kampı düzenliyoruz. Bu Yaz Kampı sayesinde kardeşlerimiz tatil yapıyor ve denizle buluşuyorlar. Bunların yanı sıra kampta yapılan aktiviteler ile eğlenirken öğreniyor ve kendilerini geliştirme fırsatını yakalıyorlar.

 

Sergi Projesi:

Üni-Ev Projesi boyunca kardeşlerimizle geçirdiğimiz vakitlerde hepsinin birbirinden yaratıcı ve yetenekli olduğunu gördük. Bu minik yetenekleri herkesin görmesi gerektiğini düşündük ve bir sergi açmaya karar verdik.Sene boyunca çeşitli bölgelerden kardeşlerimizin çektiği fotoğraflar ve hazırladığı materyaller açtığımız sergilerde yerlerini alıyor. Sergilerimiz Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ve ODTÜ Mezunları Derneği’nde gönüllülerimiz,kardeşlerimiz ve  ilgilenen herkesle buluşuyor.

Spor Müsabakaları Projesi:

Bu sene ilkini düzenlediğimiz projede, sene başında belirlediğimiz spor müsabakalarına kardeşlerimizle birlikte seyirci oluyoruz. Her dönem seçilen iki spor müsabakasında kardeşlerimizi farklı spor dallarıyla buluşturmayı, değişik spor dallarını onlara tanıtmayı ve kardeşlerimizi spora teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

AGT Yaz Okulunda Projesi:

Ankara Gönüllü Takımı olarak ana projemize ara verdiğimiz yaz dönemlerinde yaz kamplarımıza alternatif olarak AGT Yaz Okulunda Projesi’ni yürütmekteyiz. Bu doğrultuda üniversite ortamında 4 hafta sürecek bir yaz okulu programı uyguluyoruz. Bu proje ile öncelikli amaçlanan belirli yaş aralığındaki çocukların üniversite ortamını ve kültürünü birinci elden deneyimlemesidir. Bu proje dahilinde yapılan çeşitli aktiviteler ile (örneğin; üniversite öğretim görevlilerinin amfide ders vermesi, üreticilik oturumları vb.) kardeşlerin toplum içerisindeki iletişim becerilerinin güçlendirilmesi, farklı sosyal ve temel bilimler ile tanışması, temel insan hak ve özgürlüklerinin benimsetilmesi, verilen bilgilerin teoride kalmayıp aynı zamanda uygulama oturumları ile desteklenmesi, üretkenliklerinin ve grup çalışmalarına uyumlarının arttırılması amaçlanmaktadır. Sonuç olarak bu proje ile Ankara Gönüllü Takımı olağan proje dönemlerine alternatif bir proje dönemi yaratmakla kalmayıp temelde hedeflemiş olduğu üniversite-toplum iş birliğini sağlamaya bir adım daha yaklaşmış oluyor.